Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 00:10
 
Yeni Kargalıköy Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Yeni Kargalıköy Mahallesi , Gürcüler , Karadeniz-Trabzon ve Rize-İllerinden gelenlerin yaşadığı bir mahallemizdir. 255 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Cemil Çamurlu , özel bir Şirkette çalışmakta , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Puna Ortaköy Mahallesinde ki İlkokul da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 70 ve Üniversite mezunları oranı ise 20 dır. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 100 ton Fındık ile 1000 Ton Mısır ve 300 Ton Kabak dır.

Ayrıca 3 adet Büyükbaş Hayvan ile 3 adet de Tavuk Üretim Çiftçiliği bulunmaktadır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır. Mahalledeki eski okul binası tamir edilerek , Kadınlar için Dikiş ve Nakış Kursları için kullanılmaktadır.

Mahalle Muhtarı Cemil Çamurlu , ileriye yönelik olarak da , Muhtarlık Binası ve Mini Top Sahası ile eski okul binasının kullanılmayan bir bölümünü de yeniden düzenleyerek  Düğün ve diğer toplantılar için kullanılması gibi planları yapmış ve ilgili yerlere de iletmiştir.

Yeni Kargalı Köy Mahallesi Vatandaşları , Muhtar Cemil Çamurlu öncülüğünde , bu yıl Pandemi döneminde mahalledeki 60 dönüm boş Tarım Alanlarını , mahalledeki vatandaşları ile birlikte kendi imkanları ile -4.200 TL-kiralayarak -bir kısmı da ücretsiz verilmiştir-Hendek Belediyesinin verdiği Tohum ve Gübre ile yine mahalleli vatandaşlarıyla birlikte ekmiş , hasat sonunda da ürünleri toplayarak , ihtiyaç sahiplerine verilmesi için Hendek Belediyesine teslim ederek , İlçemiz de bir Örnek Model olmuştur.

Bu çalışmaları ile de Yenikargalıköy Muhtarımız Cemil Çamurlu , İlçe halkımız tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 2020 Yılı Tarım Uygulamaları Başarı Ödülü ile de takdir edilmişlerdir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 22 dakika sürmektedir.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yeni, Kargalıköy, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı