Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 23:26
 
Yeniyayla Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Yeniyayla Mahallesi , Trabzon ili Tonya ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 235 kişinin yaşadığı mahallenin , kış aylarında yaklaşık üçte ikisi ilçemizde ikamet etmektedir. Evli ve 3 çocuğu bulunan Mahallenin Muhtarı Burhan Dere bir süre otoyol yapımında - Entes Firması -çalıştıktan sonra tekrar mahallesine dönerek çiftçiliğe devam etmekte ve iki dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizde İlk ve Orta okul bulunmakta ve çevre Mahallelerinin çocukları da yine bu okulda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallenin çocuklarının Eğitimde başarısı ise lise mezunu oranı 50 ve üniversite mezunu oranı ise 10 şeklindedir.

Köyün gelir kaynağı yıllık 1500 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Patates , Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık  , Meyvecilik olarak da Kestane ,  Ceviz , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz , Çilek de ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için ekilmekte ve tüketilmektedir. 150 baş büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Çiğdem Yaylası ve Dırım Dırım Yaylası bulunmakta , ancak dışarıdan gelecekler için gezi ve konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Bunun yanında Kampçılık ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) ve ATV aracı sporları yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.  Şehre uzaklığı 28 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yeniyayla, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı