Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 23:02
 
Yukarı Çalıca Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Yukarı Çalıca Mahallesi , Manav -Türkmenler- ile Karadeniz İllerinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

640 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Kadir Yağlı , uzun yıllar Nakliyecilik , Araç Tamirciliği yapmış ve şu anda Çiftçiliğe devam etmekte ve 4 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 100 ve Üniversite mezunları oranı ise 60 dır.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 200 ton ile Fındık ile yıllık 750 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 200 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Ayrıca  6 adet Büyükbaş Hayvan Çiftliği , 2 adet de Tavuk ve Yumurta Üretim Çiftliği bulunmakta ve 6 Aile tarafından da yıllık 700 kg Bal üretimi yapılmaktadır.

Ayrıca 400 adet Büyükbaş Hayvan' da Mahalledeki Aileler tarafından Kurbanlık ve Sütçülük olarak bakılmaktadır. Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yukarı, Çalıca, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı